Akbaş Holding

Özellikle tekstil konusunda ülkemizin en önde gelen kurumlarından olan Akbaş Holding, Tekstil, Enerji, Turizm ve Gıda sektörlerinde faaliyet gösteren Bursa Merkezli şirketler grubudur.

1962 Yılında Erol AKBAŞ Tekstil ismiyle faaliyetine başlayan AKBAŞ Holding, yarım asrı aşkın deneyimiyle şuan Tekstil, Enerji, Turizm ve Gıda sektörlerinde faaliyet göstermektedir.

Yarım Yüzyıllık Deneyim...

Lokomotif sektörü olan Tekstilde tam entegre yapıya sahip olan AKBAŞ Holding, AKBAŞLAR Tekstil olarak İplik – Dokuma – Örme – Boya&Baskı – Konfeksiyon sektörlerinde faaliyet göstermektedir. Son 20 yıldır Türkiye’nin En Büyük 500 Sanayi kuruluşu arasında yer alan AKBAŞLAR Tekstil, kendi bünyesinde bulundurduğu Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı onaylı Ar&Ge Merkezi ile sürdürülebilir tekstil ve teknik tekstil ürünleri alanında inovatif çalışmalar yürüterek sektörüne öncü olmaktadır. AKBAŞLAR Tekstil sahip olduğu dijital baskı parkuru ile Dünya’nın sayılı, Türkiye’nin ise en büyük dijital baskı kapasitesine sahiptir. AKBAŞLAR markası Turquality marka teşvik programında yer alan AKBAŞLAR Tekstil, dünya markalarının (H&M, Zara, Tesco, Marks&Spencer) ana tedarikçisi olarak Dünya moda sektörüne yön vermektedir.

2001 Yılında üretim tesislerinin kesintisiz enerji ihtiyacını karşılamak için Kojenerasyon tesisini kuran AKBAŞ Holding, 2014 yılında Karabük ili Ovacık mevkiinde kurmuş olduğu Eren hidroelektrik tesisi ve 2018 yılında İzmir Bergama’da faaliyete geçen rüzgâr enerjisi yatırımları ile toplam 70 MW elektrik üretim kapasitesine sahiptir.

Turizm sektöründe ilk yatırımını 2004 yılında Bursa’nın ilk otellerinden biri olan tarihi geçmişe sahip Gönlüferah1890 oteli bünyesine katarak yapan AKBAŞ Holding, 2008 yılında Gönlüferah City oteli bünyesine katarak şehir otelciliği alanında farkını ortaya koymuştur.

Gıda alanındaki yatırımlarına 1995 yılında faaliyete geçirdiği GES Gıda işletmesi ile başlayan AKBAŞ Holding, Yenişehir Çardak Köyü’nde bulunan yaklaşık 1000 dönüm arazi üzerine kurulu büyükbaş hayvan çiftliği ile süt üretimine başlamıştır. 2004 yılında faaliyetine başlayan GESPA Süt Ürünleri işletmesi ile sahip olduğu çiftliğinden doğal yollarla elde ettiği sütleri modern tesislerinde işleyerek GESSY markalı süt ve süt ürünlerini nihai tüketici ile buluşturmuştur.

AKBAŞ HOLDİNG faaliyet gösterdiği tüm sektörlerde emin adımlarla yürüyerek, yatırımlarını günden güne büyütmektedir. Sahip olduğu tecrübesini genç ve dinamik kadrosundan aldığı güçle birleştirerek oluşturduğu sinerjiyle ulusal ve uluslararası piyasalarda söz sahibi olan köklü bir kuruluştur.